Zakup monitora - poradnik - jaki monitor wybrać

sprzatanie magazynow 750x200 042016

Kupno monitora wymaga odpowiedniego sprawdzenia wielu elementów. Każdy użytkownik komputerów będzie zwracał uwagi na inne detale. Jeden wybierze monitor dzięki któremu wszystkie detale graficzne w grach będą doskonale widoczne, ktoś inny zdecyduje się na najlepszy sprzęt pod kątem pracy w programach biurowych, graficznych. Trzeba wiedzieć zatem jak wybierać najlepsze monitory, na co dokładnie zwracać uwagę.

Matryce – co należy wiedzieć?

Monitory dostępne obecnie na rynku dzielą się na LED oraz CCFL. Co odróżnia ów skróty, jakie właściwości będą miały urządzenia z LED, a jakie z CCFL? Przede wszystkim w monitorach LED źródłem światła będą diody LED. W drugim typie monitora źródłem światła będzie lampa fluorescencyjna. Matryce mają wielkie znaczenie kiedy wybiera się monitor i trzeba wiedzieć, że obecnie najpopularniejsze są te z oznaczeniem TN czyli Twisted Nematic. Zaletą w tym przypadku jest niska cena oraz czas reakcji. To rozwiązanie idealne dla wszystkich tych którzy dysponują małym budżetem, nie stać ich na ekstrawagancję czy po prostu urządzenie będzie im potrzebne do pracy biurowej. Oczywiście nie oznacza to, że monitory z matrycami typu TN są bez wad. Należy wymienić przede wszystkim wąskie kąty widzenia, martwe piksele czy też słabe odwzorowanie kolorów.

Innym rodzajem matrycy jest ta wykonana w technologii IPS. Matryca takiego typu to obecnie najlepsze rozwiązanie, pozwalające na idealne odwzorowanie kolorów, szybki czas reakcji, a także doskonały kontrast i szerokie kąty widzenia. Niestety minusem matryc IPS jest ich wysoka cena.

Niejako złotym środkiem jeżeli mowa o matrycach jest ta przygotowana pod koniec ubiegłego wieku przez firmę Fujitsu i nazwana MVA (Multi-domaind Vertical Aligment). Matryca będąca kompromisem pomiędzy systemem TN, a IPS. Monitor wyposażony w MVA będzie dobrym rozwiązaniem zarówno dla osób szukających sprzętu do pracy jak i rozrywki.

Przekątna ekranu ma znaczenie

Zakup monitora naturalnie powinien być również determinowany wyborem odpowiedniej przekątnej. Producenci przygotowują urządzenia w rozmaitych wielkościach, począwszy od 17 cali, skończywszy na 24 i więcej. W tym wypadku należy wybierać monitory pod kątem swoich upodobań. Oczywiście gry komputerowe czy też odtwarzanie filmów prezentuje się doskonale na wielkich monitorach, a z kolei zajmowanie się pracą będzie komfortowe na mniejszych rozmiarach, to mimo wszystko warto zapoznać się z różnymi opcjami i pod kątem własnych doznań, komfortu wybrać najlepsza opcje. Warto zwrócić uwagę, że wielkość przekątnej wpływa na gęstość pikseli. Wielka rozdzielczość i mały rozmiar to ostry obraz i odwrotnie, przy dużej rozdzielczości i dużych wymiarach obraz będzie doskonały.

Jakie proporcje ekranu wybierać?

Wybór monitora to również zwrócenie uwagi na proporcje ekranu, nie tylko przekątna będzie decydowała o wrażeniach podczas korzystania z tego urządzenia. Najczęściej stosowane formaty 16:9 czyli ekran panoramiczny. Stosowane najchętniej przez producentów, tego typu monitory cieszą się największym wzięciem. Idealnie sprawdzają się podczas grania, oglądania filmów czy także pracy biurowej. Drugim rodzajem do wyboru będą te o proporcjach 21:9 czyli sprzęt ultrapanoramiczny. Obraz jest idealny, oglądanie filmów to prawdziwa przyjemność. Na rynku dostępne są również te o formacie 5:4 oraz 4:3.

Rozdzielczość natywna, kolejny element przy wyborze monitora

Co kryje się pod pojęciem rozdzielczość natywna, dlaczego i na ten aspekt urządzenia należy zwrócić uwagę? Jest to nic innego jak rozdzielczość optymalna dla monitora. Producenci stosują kilka standardowych rozdzielczość wyrażonych w konkretnych liczbach. Jakie znaczenie mają konkretne parametry dla odbiorców? Najczęściej wybieranymi urządzeniami są te o rozdzielczości 1920x1200. Dobrze sprawdzają się w różnorodnych zadaniach. Osoby szukające sprzętu typowo do gier, do jak najlepszego odwzorowania detali powinny zainteresować się sprzętem o rozdzielczości 2560x1440. Najlepsze i zarazem najdroższe obecnie monitory to te o rozdzielczości 3840x2160. Doskonała jakość obrazu, sprawdzą się zarówno przy najlepszych grach, będą ciekawym rozwiązaniem dla kinomaniaków czy też osób które pracują na programach graficznych wysokiej klasy.

Złącze również ważne

Trzeba również przy kupnie monitora dowiedzieć się wszystkiego o złączach. Współczesne urządzenia posiadają trzy rodzaj złącz służące by odbierać sygnał z karty graficznej. VGA, DVI oraz HDMI. Co oznaczają powyższe skróty, jakie mają znaczenie dla kupującego nowy monitor? VGA to sygnał w postaci analogowej, nie powinien mieć zastosowania przy dobrym sprzęcie komputerowym. DVI to gwarancja sygnału cyfrowego, z kolei opcja HDMI to najlepsze rozwiązanie, służące do przesyłania sygnału cyfrowego. Opcja HDMI jest obecnie stosowana nie tylko w przypadku komputerów, monitorów ale również kiedy mowa o innych sprzętach elektronicznych takich jak konsole, dekodery telewizyjne, telewizory.

Tak właśnie prezentuje się operacja pod nazwą wybór monitora. Trzeba dokładnie sprawdzić rozmaite parametry aby dopasować dla siebie najlepszy sprzęt, by móc w pełni wykorzystać go do pracy czy też rozrywki.


Tags: monitor matryca