Internetoholizm - narodziny zjawiska

sprzatanie magazynow 750x200 042016
© Smithore, istockphoto.com

Internet, tak popularny i tak chętnie wykorzystywany przez miliony osób na całym świecie każdego dnia. Medium popularne i tanie, ale i szalenie wciągające. O problemie uzależnienia od Internetu słyszy się coraz częściej, zaś zjawisko internetoholizmu nikogo już nie dziwi.

  • Jakie czynniki sprzyjają rozwojowi uzależnienia od Internetu?
  • Jak objawia się internetoholizm?

Wirtualna rzeczywistość wciąga, zaś jej atrakcyjność i ogromne zasoby sieci są głównym czynnikiem, który może uzależniać. Powszechny dostęp do Internetu oraz poczucie anonimowości w tym wirtualnym świecie dają Internautom poczucie bezpieczeństwa oraz możliwość swobodnego korzystania z licznych portali, czatów, forów...

Co pociąga w Internecie najbardziej? Przede wszystkim wiele satysfakcji Internauci czerpią z możliwości dołączenia do wirtualnej społeczności. Inni Internet cenią za łatwy dostęp do wielu cennych informacji. Dla innych Internet jest szansą na zarabianie, dla innych – to przede wszystkim forma rozrywki. Tej w sieci nie brak. Portale z grami, muzyką oraz filmami – a wszystko dostępne przez całą dobę, z każdego miejsca na świecie. Internet to również możliwość utrzymywania kontaktów ze znajomymi oraz na nawiązywanie nowych znajomości.

Sam Internet jako medium może stać się, ze względu na swą atrakcyjność, głównym powodem uzależnienia. Nie bez znaczenia są tu jednak cechy jego użytkowników. Internetoholizm dotyczy najczęściej mężczyzn – to oni dominują wśród osób uzależnionych od Internetu. Wśród uzależnionych dominują ludzie młodzi. To głównie nastolatki oraz osoby do 30 roku życia. Są to zazwyczaj osoby, które w Internecie szukają nowych znajomości i za jego pomocą rozwijają swe kontakty. Inni uzależnieni w sieci szukają przede wszystkim rozrywki.

Jak wynika z badań prowadzonych nad zjawiskiem uzależniania od Internetu, problem ten jest w znacznej mierze związany ze skłonnością przezywania silnych, negatywnych emocji. Dotyczy to w szczególności lęku oraz depresji. Wśród osób uzależnionych od Internetu nie brak też osób nerwowych oraz tych, które są bardzo wrażliwe na krytykę. Takie osoby często mają problemy z nawiązywaniem kontaktów w rzeczywistym świecie, cechuje je również stosunkowo niskie poczucie własnej wartości.

Innym czynnikiem, który sprzyja uzależnieniu od Internetu jest duża podatność na stres oraz trudności związane z radzeniem sobie z takim problemem. Dla wielu osób wirtualna rzeczywistość staje się szansą na ucieczkę przed problemami dnia codziennego. Przeglądanie kolejnych stron www jest dla takich osób jednym z najlepszych sposobów na radzenie sobie ze stresem i sposobem na poprawę nastroju.

Szczególnie podatne na uzależnienie od Internetu są osoby nieśmiałe i małomówne, wrażliwe oraz podatne na stres. Internet daje im możliwość ucieczki od negatywnych emocji, jest też szansą na wzmocnienie samooceny. Dla takich osób możliwość korzystania z Internetu to możliwość redukcji stresu i poprawy samopoczucia, przez co w sieci spędzają coraz więcej czasu.


Tags: interner