Dropbox, czyli nasza własna chmura plików

sprzatanie magazynow 750x200 042016
© tashka2000, istockphoto.com

Na każdego aktywnego użytkownika komputera i sieci przychodzi czas, w którym zaczyna szukać rozwiązania pozwalającego na dostęp do swoich istotnych danych z każdego miejsca i urządzenia. Komputer w domu, laptop w pracy czy smartfon w autobusie – dobrze jest mieć dostęp do niedokończonych dokumentów, zdjęć czy nawet ulubionej muzyki bez konieczności wgrywania plików na dyski wszystkich urządzeń lub noszenia ze sobą pendrive’a. Rozwiązaniem problemu może być coraz bardziej popularna technologia chmury plików. Istnieje kilka serwisów oferujących podobną usługę, takich jak:

  • Dropbox,
  • Google Drive,
  • SkyDrive
  • Sugar Sync.

Pierwsza platforma jest pionierem w technologii przechowywania plików i zdaje się być najlepiej dopracowaną i przyjazną użytkownikowi, co najważniejsze - darmową.

Jak korzystać z chmury plików?

Korzystanie z Dropboxa zaczynamy od zainstalowania na naszych urządzeniach programu obsługującego chmurę i utworzeniu specjalnego folderu, do którego będziemy wrzucać pliki przeznaczone do synchronizacji. Tworzymy również własne konto w serwisie, ustawiając nazwę użytkownika i hasło. Mimo, że nie ma polskiej wersji językowej wszystko działa bardzo intuicyjnie i znając podstawy angielskiego bez problemu poradzimy sobie z obsługą. Po zainstalowaniu program działa w tle i nie zajmuje dużych zasobów procesora, dlatego można z niego śmiało korzystać na słabszych maszynach. Po utworzeniu dedykowanego katalogu, możemy w nim umieszczać pliki i tworzyć foldery. Po skopiowaniu danych do folderu Dropbox nastąpi automatyczna synchronizacja i pliki zostaną przetransferowane na serwer. Działa to również w drugą stronę i pliki wgrane, na przykład, poprzez telefon, automatyczne kopiowane są na komputer. Od tej pory mamy do nich dostęp z każdego urządzenia z dostępem do Internetu, poprzez zalogowanie na nasze konto w serwisie, a także bezpośrednio poprzez folder Dropbox ze wszystkich urządzeń na których zainstalowaliśmy aplikację.

Na start dostajemy za darmo 2 GB danych, które bardzo łatwo możemy rozszerzyć. Dodatkowe 16 GB uzyskujemy poprzez zapraszanie do serwisu znajomych – 500 MB za każdą osobą, która zacznie korzystać z aplikacji z naszego polecenia. Kolejne 500 MB można uzyskać przez wgranie zdjęć z aparatu lub innego urządzenia. 125 MB można uzyskać przez połączenie aplikacji z tweeterem, facebookiem czy odpowiedzią na pytanie: Dlaczego lubię Dropboxa?. 250 MB dodatkowo otrzymamy po spełnieniu kilku prostych warunków aktywnego korzystania z serwisu. Możliwości jest naprawdę mnóstwo. Oczywiście jeśli ktoś potrzebuję jeszcze więcej miejsca, można za opłatą dostać nawet 500GB pojemności.

Jakie możliwości oferuje serwis oprócz łatwego dostępu do własnych danych? Jest tego mnóstwo, wszystko zależy od potrzeb i inwencji użytkownika. Dla przykładu, jeśli chcemy udostępnić znajomemu jakieś dane, po prostu generujemy w prosty sposób bezpośredni link do pliku lub folderu w chmurze i przesyłamy go mailem lub komunikatorem. Dzięki takiemu odnośnikowi możliwe jest ściągnięcie lub obejrzenie zawartości. Link możemy też umieścić na stronie internetowej lub forum. Osoby, które również mają konto w Dropboxie, będą mogły edytować, usuwać i kopiować pliki w udostępnionym folderze, natomiast niezarejestrowani mają możliwość pobrania. Rozwiązuje nam to problem, na przykład hostingu pojedynczych zdjęć. Możliwość edycji przez kilka osób tych samych plików, świetnie sprawdza w przypadku współpracy przy projektach tworzonych zdalnie. Dzięki chmurze mamy możliwość błyskawicznej wymiany informacji i danych z współpracownikami. Kolejną zaletą serwisu jest, wspomniana wcześniej automatyczne wgrywanie zdjęć z aparatów. Dzięki temu możemy natychmiast udostępnić pamiątkę z wakacji czy wspólnego ze wypadu znajomymi. W każdej chwili możemy zaprzestać udostępniania, poprzez usunięcie linku w specjalnym miejscu w serwisie lub przez zmianę miejsca przechowywania pliku.

Prostota, funkcjonalność i darmowe korzystanie ze sporej przestrzeni dyskowej dropboxa, a także bezawaryjny dostęp do plików przemawiają za jego praktycznym wykorzystaniem.


Tags: dropbox