Jaki tablet wybrać? Nie przepłacaj za tablet!

sprzatanie magazynow 750x200 042016

Planując zakup tabletu należy w pierwszej kolejności odpowiedzieć sobie na pytanie: "Jakie będzie zastosowanie urządzenia". Podążanie za modą i wybranie najnowszego modelu lub tego, który aktualnie jest "na topie", czytaj jest najlepiej wypromowany to prosta droga to wyrzucenia pieniędzy w błoto.

Prawda jest taka, że większość użytkowników korzysta z tabletu głównie w celu przeglądania zasobów Internetu. Zastanów się więc czy do surfowania po sieci potrzebny jest najmocniejszy procesor z dostępnych na rynku? Czy skorzystasz z całej masy funkcji, którymi kusi Cię producent urządzania?

Druga najpopularniejsza funkcja to odtwarzanie multimediów, tutaj sytuacja jest analogiczna jak przy korzystaniu z Internetu. Z odtwarzaniem muzyki i filmów czy oglądaniem zdjęć poradzi sobie absolutnie każdy tablet z dostępnych obecnie na rynku. Musisz się tylko zastanowić jak dużego ekranu potrzebujesz komfortu oglądania.

Jeżeli lista Twoich zastosowań tabletu na tym się kończy to wydawanie pieniędzy na drogi sprzęt z górnej półki jest marnowaniem pieniędzy. Możliwości tych urządzeń są bowiem ogromne, korzystając z nich jako przeglądarki Internetu i odtwarzacza multimedialnego jest zmarnowaniem tego potencjału. To mniej więcej tak jak wynajęcie ogromnej ciężarówki do przewiezienia małego telewizora czy innego sprzętu mieszczącego się w samochodzie osobowym. Nie płać za możliwości, których nie wykorzystasz, tańsze urządzenia bez problemu sprostają Twoim wymaganiom a zaoszczędzone pieniądze zostaną w Twojej kieszeni.

Testy tabletów

Jeśli szukasz testów tabletów korzystaj tylko z tych, które posiadają ocenę bazującą na stosunku ceny do wydajności. Zauważ, że zawsze najwyższe miejsca w rankingu uwzględniającym stosunek ceny do wydajności zajmują tablety z niższej i średniej półki cenowej. Najdroższe urządzania owszem przodują w samej wydajności, ale w zestawieniu z ceną są daleko w tyle. Możesz też przeprowadzić własne testy, prześledź dokładnie specyfikacje techniczne kilku modeli a przekonasz się, że często różnice między bardzo drogimi tabletami a ich tańszymi konkurentami są naprawdę niewielkie. Wiele sklepów internetowych posiada porównywarki produktów co ułatwi Ci zadanie.

Czy warto dopłacić za funkcję telefonu? Większość tabletów nie posiada funkcjonalności telefonu, za modele z tą funkcją trzeba zapłacić znacznie więcej. Obecnie standardem stały się urządzanie co najmniej 10-calowe, zastanów się więc czy urządzenie tej wielkości nadaje się do używania jako telefon... Odpowiedź wydaje się oczywista.

Kolejna kwestia to aparat fotograficzny. Użytkownicy dla których jakość zdjęć jest priorytetem muszą sięgnąć po tablet z górnej półki, tańsze urządzenia mają bowiem zwykle kiepskie aparaty. Zastanów się jednak czy na pewno zamierzasz biegać z tabletem w ręku i pstrykać zdjęcia? Miłośnicy fotografii są zaopatrzeni w lustrzanki, do zdjęć z wakacji czy rodzinnej imprezy najlepiej nadaje się mały kompaktowy aparat (zwiedzanie czy imprezowanie z tabletem w ręku nie jest chyba zbytnio wygodne). Jeśli nie mamy aparatu to i tak każdy ma przy sobie telefon z funkcją aparatu. Czy w takim razie aparat w tablecie jest na tyle potrzebną funkcją aby sięgać po drogie urządzenie.

Jeszcze jeden argument za zakupem tańszego urządzania - możliwość zniszczenia, zgubienia czy kradzieży. Tablet jest urządzaniem mobilnym a więc narażonym na ryzyko. Chwila nieuwagi i możesz być w plecy ładną sumkę. Szczególnego znaczenia nabiera to jeśli mają z niego korzystać dzieci, tutaj ryzyko jest jeszcze większe. Łatwiej przeboleć stratę paru stówek niż paru tysięcy.

Na koniec jeszcze jedno, miesiąc po zakupie wyjdzie nowszy model, przy którym Twój stanie się już słaby. Zakup najnowszego modelu zawsze wiąże się z przepłaceniem, ponieważ w chwili premiery następcy ceny poprzednika zaczną szybko lecieć w dół - warto więc trochę zaczekać. Chyba, że Twoim celem jest zabłyśnięcie w towarzystwie, wtedy nie masz wyjścia musisz kupić najnowszy, najlepszy i najbardziej wypromowany "trendy" model. W każdym innym przypadku wybierz tablet, który spełnia Twoje wymagania i nie przepłacaj za żadne dodatkowe funkcje, parametry, megabajty i megaherce, z których nie skorzystasz.

Od autora

Posiadam tani tablet i jestem zadowolony. Artykuł ten napisałem na podstawie własnych doświadczeń, jako posiadacza urządzenia za 200 zł. Przed zakupem przeglądałem testy oraz opinie użytkowników, zdecydowałem się na tani tablet z nadzieją że dla mało wymagającego użytkownika powinien wystarczyć. Miałem jednak obawy czy nie okaże się on tanim "badziewiem", na szczęście tak się nie stało. Korzystam o ponad pół roku w zasadzie wyłącznie do przeglądania stron i wszystko działa idealnie, jedynie bateria mogłaby być lepsza. Czas pracy baterii to jednak nie jest dla mnie powód aby zapłacić 5 razy więcej za tablet. Internet nie działałby inaczej w droższym urządzaniu, więc moje oczekiwania są spełnione za naprawdę małą kasę.


Tags: tablet