Bezpieczeństwo w internecie

sprzatanie magazynow 750x200 042016
© creisinger, istockphoto.com

Czy czujesz się bezpiecznie w dzisiejszych czasach? Chyba coraz mniej osób odpowiedziałoby na to pytanie twierdząco. Niemniej mimo narastającej fali zagrożeń niektórzy mogą uważać, że w Internecie nic im nie grozi. Skoro wszystkie niebezpieczeństwa czają się w realu, to o życie w sieci możemy być spokojni. Niestety nic bardziej mylnego. Online również czeka na nas mnóstwo utrudnień, będących niekiedy zagrożeniem dla naszych środków finansowych, kont internetowych czy nawet tożsamości. Jak więc temu przeciwdziałać? Co robić, żeby nasza obecność w Internecie nie skończyła się źle? Watro przyswoić sobie kilka ważnych zasad.

Uważaj jakie informacje udostępniasz

Pamiętaj, w Internecie wiadomość którą udostępnisz publicznie prawdopodobnie dotrze również dalej. Nie dziel się więc prywatnymi zdjęciami, obrazkami czy dziełami, które nie chcesz by dotarły gdzieś dalej. Dodatkowo uważaj jakie informacje o sobie podajesz. Może nie być rozsądnym wpisywać dokładnego adresu, numeru telefonu i e-maila w koncie na facebooku. W końcu serwis ten przechowuje osobiste dane znacznie dłużej niż Ci się wydaje. Nie zamieszczaj także poufnych informacji o tym kiedy wyjeżdżasz na wakacje i w jakich godzinach nikogo nie ma w domu. Złodzieje tylko czekają na takie wieści.

Uważaj na spotkania

Jeżeli planujesz spotkanie z kimś kogo znasz tylko z sieci, musisz być ostrożny. Pamiętaj że to wcale nie musi być ten człowiek za którego się podawał. Jeżeli już musisz udać się na takie spotkanie poinformuj innych gdzie się udajesz, umów się w miejscu publicznym i weź ze sobą znajomego. Wszystko to może znacznie wpłynąć na Twoje bezpieczeństwo.

Wirusy

Złośliwe oprogramowanie czai się wszędzie. Przede wszystkim nie otwieraj tak zwanego spamu, który przychodzi na twoją skrzynkę pocztową. Nie ściągaj podejrzanych plików przed którymi ostrzega Twój antywirus. Oczywiście nierozsądnym byłoby poruszanie się po sieci bez niego. Podczas konfiguracji takiego programu ustaw też automatyczne aktualizacje i skanowanie w tle. Nie otwieraj stron do których Google nie ma zaufania. Przeglądarka poinformuje Cię sama, że chcesz wejść na taki serwis. Warto również zainstalować firewalla, który będzie chronił nasz komputer przed atakami z zewnątrz. Pamiętaj również o regularnym skanowaniu komputera w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania i aktualizacjach systemu operacyjnego.

Konta internetowe

Niech Twoje konta na różnego rodzaju serwerach nie zawierają żadnych danych osobowych (chyba, że jest to absolutnie niezbędne). Dbaj o to aby nie mieć jednego hasła do wszystkich kont. Kiedy wybierasz hasło to twórz jak najmocniejsze hasła. W jaki sposób? Niech zawierają zarówno duże jak i małe litery, cyfry i znaki specjalne. I niech nie będzie to wasz login, a w ogóle najlepiej żadne sensowne słowo.

Nie daj się nabrać na wyjątkowe okazje

Jeśli coś brzmi tak pięknie, że nie może być prawdziwe, to prawdopodobnie takie nie jest. Nie klikaj w linki typu:

  • Jesteś 1 000 000 odwiedzającym naszą stronę!
  • Kliknij by odebrać tysiąc złotych!

To zwykle ślepe linki prowadzące do nikąd, ale mogą zawierać wirusy.

Nikomu nie podawaj swojego hasła

Ludzie często dają się nabrać na rzekomą nową funkcje na facebooku, że nie da się wpisać hasła do swojego konta, bo pojawią się same *. To nie prawda, nie daj się nabrać. Staraj się również unikać logowania na swoje konta na obcych komputerach, ponieważ mogą one mieć zainstalowane programy do przechwytywania takich informacji.

Widać więc, że zastosowanie się to kilku prostych zasad może uchronić nas przed przynajmniej niektórymi niebezpieczeństwami czyhającymi w sieci. Zwłaszcza iż większość użytkowników stosuje je instynktownie.


Tags: bezpieczeństwo internet